Już niedługo rusza wydarzenie:

,,Kwiecień w Nysie z Vademecum. Razem dla zdrowia!”

Jest to akcja mająca na celu udział w akcji charytatywnej dla Karoliny Szmyt oraz promowanie zdrowego trybu życia.

Zaczynamy 14 kwietnia rejestracją potencjalnych dawców szpiku pod patronatem fundacji DKMS.

Dla Państwa to tylko 5 minut, a dla kogoś to może być całe życie.

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować.

Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% Pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego. W tej chwili, aż co piąty polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy. Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy z naszą pomocą się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. 

Rejestracja odbywa się poprzez wypełnienie formularza oraz pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy potencjalnych Dawców.

Rejestracja odbywać się będzie w godz. 9.00 – 14.00 w budynku Vademecum w Sali nr 4 (parter)

Więcej na:
https://www.dkms.pl/dawka-wiedzy

21 kwietnia organizujemy dzień walki z cukrzycą podczas którego wszystkim chętnym wykonamy pomiar poziomu glukozy we krwi. Wyniki zostaną zinterpretowane podczas konsultacji z dietetykiem klinicznym.

 • Pomiar poziomu glukozy we krwi
 • Analiza wyników
 • Wnikliwy wywiad
 • Analiza nawyków żywieniowych i historii chorób
 • Edukacja żywieniowa
 • Przykładowe jadłospisy
 • Promocja zdrowia

28 kwietnia nasi opiekunowie medyczni przeprowadzą pokaz udzielania pierwszej pomocy. Tego dnia będzie również możliwość wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego oraz saturacji

Algorytm BLS stanowi kompaktową instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Zawiera szereg kroków, które należy wykonać sekwencyjnie. Odpowiednia kolejność nie tylko zapewnia skuteczność działań, ale także umożliwia ich automatyczne wykonywanie, eliminując pytanie „co teraz?”.

 1. Ocena bezpieczeństwa – priorytetem jest własne bezpieczeństwo, a następnie bezpieczeństwo poszkodowanego. Jeśli miejsce zdarzenia jest niebezpieczne, nie podejmuj działań dopóki nie zostanie usunięte zagrożenie.
 2. Sprawdzenie reakcji poszkodowanego – próba nawiązania kontaktu, delikatne potrząśnięcie.
 3. Wyznaczenie osoby do pomocy – znalezienie wsparcia, wyznaczenie konkretnej osoby, ewentualnie wezwanie do przyniesienia automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED.
 4. Udrożnienie dróg oddechowych – ułożenie poszkodowanego, delikatne wygięcie głowy do tyłu lub uniesienie żuchwy w celu udrożnienia dróg oddechowych.
 5. Sprawdzenie oddechu – nasłuchiwanie oddechu oraz obserwacja ruchów klatki piersiowej przez około 10 sekund.
 6. Wezwanie Zespołu Ratownictwa Medycznego – dzwonienie pod numer alarmowy lub delegowanie tej czynności.
 7. Rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej – wykonanie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów. Powtarzanie tych czynności do przyjazdu zespołu ratowniczego.

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.