Ciekawostki
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z:
1) Instytutem turystyki
2) Instytutem promocji zdrowia
3) Instytutem mediów i dziennikarstwa
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z INSTYTUTEM TURYSTYKI:
1. Egipcjanie mumifikowali nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Można je zobaczyć w Muzeum Mumifikacji w Luksorze.
2. Na Malcie i Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
3. Saint-Tropez, Nicea, Cannes – to usytuowane nad Morzem Śródziemnym, na francuskim Lazurowym Wybrzeżu, najbardziej znane i ekskluzywne kurorty wypoczynkowe.
4. Hymn Hiszpanii „Marcha Real” („Marsz Królewski”) jest jednym z nielicznych hymnów państwowych, które nie posiadają tekstu, a jedynie melodię? Mówi się, że powodem tego jest istnienie kilku obowiązujących w Królestwie Hiszpanii języków urzędowych i wybór jednego z nich byłby skomplikowany.
5. Oprócz Królestwa Hiszpanii, język hiszpański jest językiem urzędowym w: Meksyku, Kolumbii, Wenezueli, Chile, Boliwii, Argentynie, Peru, Kostaryce, Paragwaju, Dominikanie, Urugwaju, Nikaragui, Panamie, Gwinei Równikowej, Salwadorze, Hondurasie, Gwatemali, Ekwadorze i na Kubie.
6. Meczet jest świętym miejscem zebrań i modlitwy; meczety mają niszę w ścianie (MIHRAB) i małe podniesienie (MIMBAR), skierowane w stronę Mekki. Przed wejściem do meczetu, modlący obmywają się i zdejmują obuwie. Podczas modlitwy klęczą i kłaniają się, dotykając głowami podłogi, twarzami w stronę mihrabu.
7. Ściana Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu, stanowiące część Świątyni Jerozolimskiej. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego co roku w sierpniu. Zgodnie z tradycją, wierni wtykają między kamienie karteczki z prośbami skierowanymi do Boga. Ściana Płaczu to termin odnoszący się do liczącej 57 metrów części muru, stanowiącego zachodnią ścianę kompleksu Wzgórza Świątynnego.
8. Turcja podzielona jest na 81 prowincji. Noszą one zazwyczaj nazwę miasta, które jest ich stolicą. Wyjątek stanowi Hatay (ze stolicą w Antakyi), Kocaeli (stolica Izmit) i Sakarya (stolica Adapazari). Każda z prowincji dzieli się na podprowincje.
9. Europejska część Turcji – Tracja Wschodnia zajmuje 3% powierzchni tego kraju? Od części azjatyckiej oddzielają ją cieśniny Bosfor i Dardanele oraz Morze Marmara.
10. Hagia Sofia („Święta Mądrość”) – wielka świątynia bizantyjska. Kościół Mądrości Bożej, zwany także Wielkim Kościołem, był najwyższej rangi świątynią Cesarstwa Bizantyjskiego, miejscem modłów oraz koronacji cesarzy. Pierwotnie był ściśle związany z chrześcijaństwem, lecz w połowie XV wieku, po podbiciu Konstantynopola przez Turków, stał się meczetem. Elementy chrześcijańskie wówczas zatynkowano, dobudowano minarety, mihrab i minbar. Obecnie znajduje się tam muzeum.
11. Sala Podwójnych Toporów – należąca do prywatnych apartamentów króla Minosa komnata usytuowana w Pałacu w Knossos na greckiej Krecie. Nazwa pochodzi od zdobiących wejście, będących również jednym z symboli pałacu obusiecznych toporów.
12. Koran – święta księga islamu. Składa się ze 114 sur (rozdziałów), które dzielą się na 90 sur mekkańskich i 24 medyńskie. Sury ułożone są według długości – od najdłuższej do najkrótszej, oprócz Al-Fatihah, sury otwierającej. Ponadto, prawie wszystkie rozpoczynają się formułą basmala („W imię Boga [Allaha] miłosiernego, litościwego”). Wyjątkiem jest sura dziewiąta (At-Tauba – Skrucha). Rozdziały Koranu dzielą się na aje.
13. Santa Iglesia Catedral Basilica de la Encarnación (Katedra Wcielenia) – trzynawowa, mierząca 41 metrów wysokości, 51 szerokości i 100 długości świątynia w leżącej na południu Hiszpanii Maladze. Kościół usytuowany jest wewnątrz granic, które wyznaczają arabskie mury, tworząc wielki zespół architektoniczny ze znajdującą się w sąsiedztwie fortecą Alcazaba i zamkiem Gibralfaro.
14. Biblię przetłumaczono na 457 języków. Nowy Testament aż na 1211.
15. Nazwa 7 Cudów Świata Starożytnego odnosi się do budowli i dzieł sztuki, które Grecy wyróżnili ze względu na walory artystyczne i niezwykłe rozwiązania techniczne. Autorem listy cudów jest Antypater z Sydonu (II w. p.n.e.). Lista służyła jako turystyczny przewodnik po Morzu Śródziemnym dla starożytnych podróżników.
W skład siedmiu cudów wchodzą: Piramida Cheopsa w Egipcie, Wiszące Ogrody Semiramidy w Babilonie, Świątynia Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski, Latarnia morska na Faros.
- Piramidy w Gizie, zbudowane przez Egipcjan przed pięcioma tysiącami lat – są one najstarszym i zarazem jedynym zachowanym do dziś cudem starożytnego świata;
- Wiszące Ogrody Babilonu, istniejące już tylko w ludzkiej świadomości jako raj na pustyni – położone były nad brzegami Eufratu w Mezopotamii (obecnie Irak);
- posąg Zeusa dłuta Fidiasza ustawiony około 433 r. p.n.e. w specjalnie do tego celu wybudowanej świątyni w greckiej Olimpii – gdy w czasach rzymskich świątynia rozpadła się, został przewieziony w 394 r. n.e. do Konstantynopola, gdzie prawdopodobnie uległ zniszczeniu w pożarze;
- Świątynię Artemidy w Efezie o 127 kolumnach i burzliwych losach – w 336 r. p.n.e. podpalona przez Herostratesa została odbudowana na życzenie Aleksandra Wielkiego w 250 r. p.n.e., by zniknąć z powierzchni ziemi w 262 r.n.e.za sprawą wędrujących plemion Gotów;
- Mauzoleum w Halikarnasie, stolicy Karii w dzisiejszej Turcji, zbudowane jako królewski grobowiec przez panującego tam w IV w. p.n.e. Mauzolosa – od jego imienia w późniejszych czasach podobne grobowce nazywano mauzoleami;
- Kolosa Rodyjskiego zbudowanego na wyspie Rodos u wybrzeży Turcji – zaledwie 66 lat po jego ukończeniu, w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, przewrócił się do morza;
- Latarnię w Aleksandrii na wysepce Faros u wejścia do portu, która oddana została do użytku w 279 r. p.n.e. i była pierwszą największą budowlą tego typu(122 m. wysokości) - przetrwała wiele trzęsień ziemi aż do 796 r.n.e. W 1477 r. na jej ruinach zbudowano, istniejącą do dziś, twierdzę Fort Kait Bey.
Cuda świata starożytnego wyróżniały się swoją wyjątkowością i niepowtarzalnością, przybierając albo niebywałe rozmiary, albo będąc w szczególny sposób budowane, albo po prostu zachwycając swym pięknem.
16. Muzeum Pergamon w Berlinie gromadzi obiekty ze znalezisk w Grecji. Przedstawia sztukę i architekturę sumeryjską, babilońską i asyryjską.
17. Muzeum egipskie w Berlinie Kolekcja zabytków starożytnego Egiptu. Najsłynniejszym obiektem jaki można podziwiać w Muzeum jest popiersie królowej Nefretete.
18. W Nicei znajduje się aż 100 muzeów i 150 galerii Poza Muzeum im. M. Chagalla, wstęp do nich jest całkowicie darmowy.
19. Delta Nilu ma powierzchnię aż 22 000 km².
20. Hieroglify, pismo dawnych Egipcjan, zapisywano w trojaki sposób? W kolumnach od góry do dołu, rzędach od lewej do prawej lub od prawej do lewej.
21. Biblia zawiera informacje na temat ponad 3000 osób.
22. Malta, oprócz Watykanu uważana jest za najbardziej katolicki ze wszystkich krajów europejskich? Spośród wszystkich mieszkańców wyspy aż 98% to katolicy.
23. Morze Śródziemne jako jedyne na świecie otoczone jest lądem należącym do trzech kontynentów - Europy, Azji i Afryki. Jego powierzchnia wynosi ponad 2 mln km².
24. Cypr (Republika Cypryjska) – państwo usytuowane we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Syrii, Libanu i Turcji. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), gdyż w starożytności była głównym jej dostawcą. Wśród zabytków malowniczej wyspy na szczególną uwagę zasługują wpisane na listę UNESCO (lista światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego):
- Chirokitia – stanowisko archeologiczne usytuowane w południowej części wyspy; zachowały się tam pozostałości osady z okresu neolitu. Widoczne są pozostałości brukowanych ulic, domostw wzniesionych z kamieni rzecznych połączonych z gliną, murów obronnych. Ludność zajmowała się rolnictwem, myślistwem.
- Grobowce Królewskie – nekropolia umiejscowiona niedaleko miasta Pafos. W skład dużego kompleksu wchodzi około 100 wykutych w litej skale podziemnych grobowców. Mimo nazwy „królewskie”, nie pochowano tam żadnego monarchy, a arystokratów i urzędników.
- Malowane kościoły w regionie Troodos – zespół cypryjskich kościołów, których ściany wewnętrzne pokryte są freskami: Agios Nikolaos tis Stegis – freski znajdujące się w tym kościele należą do najcenniejszych na wyspie, wśród malowideł wyróżnia się zwłaszcza to przedstawiające „Boże Narodzenie”, Klasztor Agios Ionannis Lampadistis – w skład zespołu klasztornego wchodzą kaplica i dwie cerkwie ozdobione freskami, Panagia Phorviotissa (Asinou) – nazwa świątyni wywodzi się od starożytnego greckiego miasta Asine, spośród malowideł największą uwagę przykuwa „Chrystus chodzący po wodzie w otoczeniu aniołów”, Panagia tou Arakou – we wnętrzu świątyni zachowały się freski w jaskrawych barwach; w kopule umiejscowione jest malowidło „Chrystusa Pantokratora”, Panagia tou Moutoulla – najwcześniejszy przykład kaplicy bizantyjskiej pokrytej drewnianym dachem; w środku znajdują się freski z okresu budowy, Archangelos Michael – świątynia wzniesiona w stylu późnobizantyjskim, Timios Stavros – we wnętrzu cerkwi poświęconej Krzyżowi Świętemu znajdują się cenne malowidła, Panagia Podhithou – ściany kościoła pokryte są freskami będącymi połączeniem stylu włoskiego i bizantyjskiego, Stavros Agiasmati – ściany powstałego w XV wieku kościoła ozdobione są najlepiej zachowanym cyklem fresków z II połowy tego wieku na wyspie, Agia Sotira tou Soteros – wnętrze XVI wiecznej świątyni ozdobione jest freskami z czasów budowy
- Pafos – przyczyną wpisania miasta na listę UNESCO było bogactwo zabytków, wśród których znajdują się: Grobowce Królewskie, Zamek bizantyjski z XIII wieku, Starożytne mozaiki rzymskie.
25. Petra – obecnie to ruiny usytuowanego w południowo – zachodniej Jordanii miasta Nabatejczyków. Do skalnej doliny, w której jest położona prowadzi wąwóz As-Sik, jedna wąska droga wśród skał. Miasto, które stanowiło tło wydarzeń „Rendez-vous ze śmiercią”, kryminału Agathy Christie, słynie z licznych wykutych w skałach budowli. Należą do nich m. in.:
- Khazneh – przez Beduinów zwany „Skarbcem Faraona”, prawdopodobnie grobowiec któregoś z władców Petry, gdyż istnieje jeszcze pogląd, że powstała w I-II wieku n.e. budowla funkcjonowała jako świątynia; w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” pojawiła się w roli świątyni chroniącej Świętego Graala
- Deir („Klasztor”) – nazwa znacznie większego i bardziej okazałego od Khazneha zabytku pochodzi z okresu bizantyjskiego, gdy umiejscowiono tam klasztor chrześcijański
- Kasr al Bint Faraoun – nazwa świątyni z piaskowca, wzniesionej w II połowie I wieku p.n.e oznacza „Pałac Córki Faraona”
- Grób Umy, Grób Jedwabny, Grób Koryncki, Grób Pałacowy – znajdujący się na tzw. Ścianie Królewskiej wielki zespół Grobowców Królewskich, w których nie odnaleziono jednak żadnych szczątków
- Grobowiec Sekstusa Florentinusa – grobowiec rzymskiego namiestnika jest najbardziej znanym zabytkiem związanym bezpośrednio z Rzymianami
- Teatr – mieszczący od 6 do 10 tysięcy widzów, wzniesiony prawdopodobnie w I wieku n.e. jest jednym z największych obiektów w Petrze.
26. Lwia Brama (Brama Lwic) – główna brama mykeńskiej cytadeli (samodzielnej, dominującej nad miastem twierdzy), usytuowana w północno-zachodniej części murów obronnych. Znaczenie bramy wywołuje wątpliwości – oprócz funkcji dekoracyjnej, wskazuje się również symboliczne – świeckie bądź sakralne.
27. Dżamaa al-Fina – znajdujący się w Marrakeszu największy plac w starej dzielnicy miasta (medynie) i jednocześnie największa z jego atrakcji. Nie wiadomym jest w jakich okolicznościach powstał. Nie do końca jest jasne także pochodzenie jego nazwy. Uważa się, że oznacza ona „plac bez meczetu” lub „zgromadzenie umarłych” jako pamiątka po targach niewolników i egzekucjach, wykonywanych tam aż do XIX wieku.
28. Do największych wysp leżących na Morzu Śródziemnym należą:
- Sycylia – powierzchnia wynosi 25 460 km²
- Sardynia – 23 813 km²
- Cypr – 9 251 km²
- Korsyka – 8 681 km²
- Kreta – 8 261 km²
29. Do najmniejszych wysp leżących na Morzu Śródziemnym należą:
- Šipan – powierzchnia wynosi 16,22 km²
- Iž - 16,51 km²
- Unije – 16,88 km²
- Lipsi – 17,35 km²
- Poliegos – 18 km²
30. Większość domów na Malcie ma swojego patrona.
31. Mieszkańcy Malty żartują, że w ich kraju jest więcej kościołów, niż mieszkańców.
32. Jerozolima jest świętym miastem trzech religii monoteistycznych? Są nimi chrześcijaństwo, judaizm i islam.
33. Najstarszy zwój papirusowy, zapisany hieroglifami pochodzi aż z około 2400 roku p.n.e.
34. Na całym świecie językiem hiszpańskim posługuje się pół miliarda ludzi.
35. Oprócz Królestwa Hiszpanii, język hiszpański jest językiem urzędowym w: Meksyku, Kolumbii, Wenezueli, Chile, Boliwii, Argentynie, Peru, Kostaryce, Paragwaju, Dominikanie, Urugwaju, Nikaragui, Panamie, Gwinei Równikowej, Salwadorze, Hondurasie, Gwatemali, Ekwadorze i na Kubie.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z INSTYTUTEM PROMOCJI ZDROWIA:
1. Czy wiesz, że kiwi ma więcej witamin C niż cytryna?
2. Zielona herbata – zawiera witaminę C, E i K, potas, wapń, cynk, żelazo, mangan i miedź, chroni przed zawałem serca, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia kości, chroni zęby przed próchnicą, poprzez pobudzanie wydzielania soków żołądkowych, sprzyja trawieniu, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe; chłodnego naparu używa się do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.
3. Dynia – bogata w błonnik, magnes, fosfor, żelazo oraz witaminy B1, B2, C i PP. 100 gramów tego owocu, to zaledwie 30 kcal. Dynia poprawia wzrok, wspomaga pracę serca i układu trawiennego oraz, dzięki zawartości karotenu, kolor skóry. Korzystnie działa na nerki i układ moczowy.
4. Najważniejsze zasady diety osób w podeszłym wieku:
- ze względu na obniżoną tolerancję glukozy, należy ograniczyć spożywanie słodyczy i cukru
- wskazane jest unikanie potraw ciężkostrawnych, smażonych i zastępowanie ich daniami gotowanymi, duszonymi, gdyż zalegają w żołądku znacznie krócej, niż tłuste
- w diecie nie powinno zabraknąć owoców, warzyw, produktów mlecznych i zbożowych pełnoziarnistych
- dostarczanie organizmowi w odpowiednich proporcjach witamin (C, D, E) i składników mineralnych (potas, żelazo, magnez) może uchronić go lub zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów z sercem, cholesterolem, ciśnieniem, stawami i kośćmi
5. Ryby tłuste i chude – kryterium podziału ryb na te grupy stanowi zawarta w ich mięśniach ilość tłuszczu. Ryby tłuste (np. łosoś, makrela, wędzony śledź, sardynka, tuńczyk, węgorz) mają go powyżej 5%, ryby chude (dorsz, szczupak, morszczuk, szczupak, sola, pstrąg, okoń) do 1 %. Wyróżnia się jeszcze grupę ryb średnio tłustych (zawartość tłuszczu – od 1 do 5%), do której należy m.in. karp i pstrąg.
6. Witamina B1 zabezpiecza nas przed ukąszeniami komarów. Owady nie lubią zapachu skóry człowieka, który zażył preparat. Wystarczy dawka 100 mg dziennie.
7. Popękane kąciki ust to znak niedoboru witaminy B2. Jej źródłem są: chleb razowy, płatki owsiane, fasola, ryby, wątróbka, kakao, orzechy, mleko, jogurt.
8. Na choroby alergiczne dwa razy częściej cierpią mieszkańcy dużych miast.
9. Czy wiesz, że statystyczny Polak zjada zaledwie 7-8 kg ryb w ciągu roku? Pod tym względem pozostajemy daleko w tyle, gdy porównamy nas z mieszkańcami innych państw europejskich.
10. Permareksja – uzależnienie od bycia na diecie, polegające na skrupulatnym liczeniu kalorii oraz planowaniu drakońskich kuracji mających na celu jak najszybszą utratę wagi. Paniczny lęk przed przytyciem może spowodować, że permarektycy mogą wpaść w anoreksję.
11. Produkty z amarantusa (rośliny nazywanej zbożem XXI wieku, zawierającej dużo białka, błonnika i witamin), są jednym z podstawowych składników diety amerykańskich kosmonautów
12. W Polsce znajdują się 44 uzdrowiska. Są wśród nich m.in. Ciechocinek, Muszyna, Polanica-Zdrój, Nałęczów, Duszniki-Zdrój, Kołobrzeg
13. Żurawina – zawiera mnóstwo witaminę C, A, B oraz potas, magnes, wapń, żelazo. Jest pomocna przy obniżaniu poziomu złego cholesterolu, nadciśnieniu, chorobach serca i układu moczowego. Zwalcza przeziębienia, rozgryziona leczy stany zapalne jamy ustnej. Z owoców tej rośliny można przyrządzać sosy do mięs, soki, nalewki i konfitury.
14. Czy wiesz, że aby poprawić koloryt skóry wcale nie musisz zdawać się na promienie słońca? Wystarczy, że w Twojej diecie nie zabraknie marchewki i pomidorów. Zawarty w nich barwnik - beta karoten nadaje cerze ładny kolor, opóźnia pojawienie się zmarszczek i co równie ważne - zmniejsza wrażliwość na promienie UV, więc poparzenie skóry zagraża nam w nieco mniejszym stopniu.
15. Sposoby na dobrą pamięć to: racjonalna dieta, unikanie stresu, a także rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, rebusów, układanie puzzli. Gra w brydża, szachy i scrabble. Język obcy - nauka słówek, zapamiętywanie numerów telefonów. Dotlenienie i odprężenie, a co za tym idzie zwiększenie wydajności zapewni naszemu umysłowi ruch i sen.
16. Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń Wśród nich znajdują się m.in. cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie.
17. Paella – wywodząca się z Walencji tradycyjna potrawa hiszpańska, przygotowywana na specjalnej patelni, dużej z dwoma uchwytami. Paella przygotowywana jest z zabarwionego szafranem bądź papryką ryżu (co nadaje mu żółty lub pomarańczowy kolor), do którego dodawane są pozostałe składniki w postaci owoców morza, mięsa drobiowego, pomidorów, oliwek, pieczarek, bakłażanów, cukinii
18. Płuca miałyby powierzchnię kortu tenisowego, gdyby je rozłożyć i spłaszczyć.
19. Wszystkie mięśnie Twojego ciała mogłyby podnieść ciężarówkę, gdyby pracowały jednocześnie.
20. Skóra zbudowana jest z milionów komórek. Są one tak małe, że aby pokryć nimi powierzchnię znaczka pocztowego, potrzeba by ich było 600 000.
21. Kiedy się uśmiechasz, używasz do tego 17 mięśni, ale do wyrażania smutku, potrzeba ich aż 43.
22. Krwinka czerwona żyje tylko 4 miesiące, lecz w tym czasie odbywa podróż po Twoim ciele, pokonując ok. 1 500 km.
23. Łączna długość wszystkich naczyń krwionośnych Twojego ciała równa się 100 000 km. To tyle, co droga podczas dwukrotnego okrążenia kuli ziemskiej.
24. Najlepszym sposobem na utrzymanie witamin w owocach i warzywach jest ich nieobieranie oraz unikanie krojenia, gdy tylko jest to możliwe.
25. Kawa zupełnie niszczy witaminę B1. Jej niedobór wpływa na nerwowość, szybkie przemęczanie się, brak łaknienia, złe samopoczucie. Pij kawy jak najmniej. Pamiętaj też, że niekorzystne efekty kawy łagodzi dodatek mleka. Białko mleka wiąże ok. 70% zawartej w nim kofeiny.
26. Nie traktuj żołądka jak kosza na śmieci. Nie najadaj się w nadmiarze. Jedz tylko wówczas, gdy naprawdę będziesz głodny. Staraj się jeść posiłki o stałej porze. Jedząc, nie spiesz się, nie czytaj gazety, nie rozmawiaj. Jedzenie dokładnie przeżuwaj. Staraj się przygotowywać jeden posiłek wyłącznie z owoców i warzyw. Korzystnie jest odpocząć po każdym posiłku ok. 30 minut.
27. Jeśli ogarnie cię chęć zapalenia papierosa, to:
- uświadom sobie korzyści z niepalenia
- umyj twarz zimną wodą
- zrób kilka prostych ćwiczeń fizycznych
- odetchnij głęboko 10 razy
- jedz pestki słonecznika lub dyni
- umyj zęby miętową pastą do zębów
- gryź przez chwilę kawałek marchewki, selera bądź rzodkiewkę
28. Dobry sen to naturalna forma regeneracji całego organizmu. Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu na dobę. Nie powinniśmy kłaść się do łóżka później, niż o 22; kolację zjadamy najpóźniej 2 godziny przed snem; dokładnie wietrzymy pokój; temperatura nie powinna przekraczać 18 ° C; wieczorem unikamy picia kawy, herbaty, alkoholu; zasnąć pomaga ciepła (nie gorąca) kąpiel i szklanka mleka.
29. Każdy wypalony papieros skraca życie o 18 minut. Wypalenie całej paczki skróci Twoje życie o 6 godzin. Skracasz również życie swoim najbliższych
30. Miód jest produktem łatwo przyswajalnym i bardzo pożytecznym dla organizmu. Uspokaja nerwy, wzmacnia serce i mięśnie, przyspiesza powrót do formy i sił po przebytej chorobie. Jest jednym z najstarszych naturalnych leków. Zawiera cukry, kwasy organiczne, enzymy, związki mineralne, aminokwasy, białka, witaminy, olejki eteryczne. Zalecany jest jako środek leczniczy przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, chorobach wątroby, niedokrwistości, bezsenności.
31. Akupresura – bezbolesne zwalczanie bólów cielesnych i psychicznych zaburzeń ustrojowych. Odmiana akupunktury, ale bez zastosowania igieł. Polega na masażu wybranych punktów ciała, już wcześniej ustalonych dla akupunktury (czasami metody te są łączone). Akupresura jest bezbolesna i wolna od szkodliwych działań ubocznych jakie niesie ze sobą stosowanie środków farmakologicznych.
32. Twoje uszy nie tylko odbierają bodźce słuchowe. Przewody półkoliste ucha wewnętrznego przesyłają do mózgu informację o pozycji ciała, co pozwala utrzymać równowagę.
33. Twój układ nerwowy przekazuje informacje z prędkością 300 km/h.
Około 2/3 masy ciała stanowi woda. Ilość wody pobieranej i wydalanej przez organizm podlega bardzo precyzyjnym mechanizmom kontrolującym. W ciągu dnia, pobieramy około 2,5 litra wody z pożywieniem i piciem. Tracimy zaś ok. 0,5 l z oddechem, a 1,5-2 l z moczem.
34. Nerki filtrują krew, która przepływa wielokrotnie przez ich miąższ. W ciągu doby, przez obydwa organy przepływa ok. 2.000 litrów krwi.
35. Jelito cienkie i grube stanowią razem najdłuższą część przewodu pokarmowego. Ich łączna długość wynosi 9 metrów.
36. Ze wszystkich 650 mięśni swojego ciała aż 200 używasz w czasie chodzenia.
37. Tlen przedostaje się do krwi poprzez pęcherzyki płucne. W płucach jest ponad 300.000.000 takich pęcherzyków.
38. Gdy Twoja przepona kurczy się zbyt szybko, gwałtownie wciągasz powietrze wraz z efektem dźwiękowym znanym jako czkawka.
39. Ciało dorosłego człowieka zawiera 5-6 litrów krwi. Małe czerwone krwinki, które przenoszą tlen nadają krwi kolor czerwony.
40. Trzy najmniejsze kości Twojego ciała znajdują się wewnątrz ucha.
41. Dlaczego warto jeść owsiankę? Spośród wszystkich zbóż, to właśnie owies zawiera najwięcej białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera wapń, cynk, żelazo, witaminy B1 i E. Jest lekkostrawny i dba o dobrą kondycję jelit. Wzmacnia budowę kości, obniża poziom cholesterolu i stabilizuje poziom cukru we krwi. Chociaż ma sporo kalorii, to nie tuczy, a na dodatek dodaje energii.
42. Przed kupnem kosmetyku należy dokładnie przeczytać skład na opakowaniu. Im mniej składników, tym mniejsze ryzyko alergii i podrażnienia skóry. Nie powinno się ufać zapewnieniom, że dany produkt jest naturalny, przebadany dermatologicznie. Jakich składników zawartych w kosmetykach należy unikać? sztucznych zapachów i barwników; DMDM hydantoin i Imidazolidinyl urea (pochodne mocznika); konserwantów (parabeny, formaldehydy, organiczne związki chlorowe); PEG (glikol polietylenowy); Sodium lauryl sulfate i sodium laureth sulfate; Triethanolamine (TEA); parafina, silikon i inne pochodne ropy naftowej.
43. Kobiecej sylwetce najbardziej służy hula hop, gdyż pobudza do pracy mięśnie brzucha, talii, ud i pośladków. Ćwiczenia z nim spalają tłuszcz i uelastyczniają skórę, wysmuklają uda, zmniejszają obwód w talii, wyszczuplają biodra, likwidują tzw. boczki. Najbardziej pomocne będzie ciężkie (anionowe) koło z wypustkami, ważące ok. 1,5 - 2 kg. Żeby uniknąć siniaków i otarć, nie ćwicz dłużej niż kilka minut dziennie. Gdy nabierzesz wprawy, stopniowo wydłużaj czas treningu, aż do 20 minut.
44. Domowe sposoby na najczęściej pojawiające się problemy z paznokciami:
- połysk przywróci Twoim paznokciom papka ze startego ogórka, dwóch łyżek startego jabłka i soku z połówki cytryny; bardzo pomocna jest również żelatyna spożywcza, wystarczy moczyć w niej dłonie, a poprawę będzie można zauważyć już po dwóch tygodniach; paznokcie można wybielić za pomocą soku z cytryny lub oliwki; na wzmocnienie pomoże zalane szklanką wody siemię lniane, gotowane do momentu aż powstanie kleik; do pielęgnacji paznokci nie należy stosować metalowych pilniczków, a podczas prac domowych używać rękawiczek i nie żałować dłoniom kremów ochronnych
45. Spośród wszystkich zębów na próchnicę najbardziej narażone są ósemki, zwane również zębami mądrości? Wynika to z utrudnionego dostępu do nich szczoteczki do zębów oraz zalegania resztek jedzenia.
46. Probiotyk – podawane doustnie wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, najczęściej bakterie kwasu mlekowego, których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym, poprzez immunomodulację (regulowanie odpowiedzi odpornościowej organizmu na infekcje o rozmaitej etiologii) oraz zachowywanie prawidłowej flory fizjologicznej.
47. Prebiotyk – substancja obecna albo wprowadzana do pożywienia, by pobudzać rozwój prawidłowej flory jelit, poprawiająca w ten sposób zdrowie. Może być nim naturalny składnik diety (np. błonnik) lub suplementy diety o charakterze prozdrowotnym. W odróżnieniu od probiotyków, nie zawierają żadnych mikroorganizmów, a jedynie substancje stymulujące.
48. Regularne spożywanie parmezanu obniża ciśnienie tętnicze krwi? Udowodnił to włoski naukowiec, dr. Giuseppe Crippa. Osoby przez niego badane, przez osiem tygodni jadły codziennie po 30 gramów tego sera.
49. Kilka rad jak wytrzymać na diecie:
- nie waż się każdego dnia; na zakupy wybieraj się po posiłku; unikaj alkoholu; pozbądź się z domu wszelkich słodyczy; nie odchudzaj się sama; jedz pomału, dokładnie przeżuwając każdy kęs; pij dużo wody mineralnej; notuj sobie, co jesz i nagradzaj się za każdy mały sukces nowym elementem garderoby lub zabiegiem upiększającym
- 50. Co 17 minut jedna osoba w Unii Europejskiej umiera na skutek biernego palenia w miejscu pracy
51. Przyczyny osteoporozy:
- dieta uboga w wapń, najważniejszy budulec kości; niewielka ekspozycja na słońce; pod jego wpływem w skórze wytwarzana jest witamin D, która ułatwia przyswajanie wapnia, dlatego warto chociaż na 15 minut dziennie wystawić się na działanie promieni słonecznych; brak aktywności fizycznej, która wzmacnia kości; każdy jej rodzaj jest dobry dla zdrowia i jazda na rowerze i pływanie i taniec; nadmierne spożywanie soli, picie kawy, coca coli oraz alkoholu, które nasilają usuwanie wapnia z organizmu; kościom szkodzi także palenie papierosów
52. Jak wzmacniać kości? W menu nie powinno zabraknąć przede wszystkim nabiału, ale bogatym źródłem wapnia są również brokuły, natka pietruszki, jarmuż, rzepa, migdały, groch. Należy pamiętać i o produktach mających witaminę D, np. rybach morskich i owocach morza, tranie, wątróbce, jajach, olejach roślinnych i oliwie z oliwek.
53. Co jeść zamiast słodyczy?
- warzywa (marchewkę, pomidory, rzodkiewkę, sałatę, paprykę, ogórki) - są mało kaloryczne, lekkostrawne, bogate w witaminy (C, B1, B2, A, E, K) i sole mineralne (sód, potas), które korzystnie wpływają na wzrok, skórę, serce, zawierają również błonnik, który usprawnia pracę jelit;
- owoce sezonowe (jabłko, brzoskwinia, mandarynka) - bogate w witaminę C, błonnik i mikroelementy; ponieważ zawierają cukier prosty, nie należy ich jeść bez umiaru;
- nabiał – bogate źródło białka, zawiera witaminę A i niezbędną dla zębów i kości witaminę D; najmniej kalorii ma maślanka, odtłuszczone mleko, kefir, jogurt naturalny bez cukru;
- suszone owoce (rodzynki, morele, daktyle, figi, śliwki) – zawierają witaminę B, błonnik, żelazo i cynk; z uwagi na to, że są bardzo kaloryczne, dziennie wystarczy zjeść ich garstkę;
- pestki dyni, słonecznika, migdały, orzechy – zawierają tłuszcze omega-3 i omega-6, obniżają poziom cholesterolu, mają działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, poprawiają pamięć, koncentrację i odporność;
54. Najczęstsze błędy w odchudzaniu:
- źle dobrana dieta – prawidłowy sposób odżywiania to sposób na całe życie, a nie na jakiś czas, bo po jej zakończeniu wrócimy do starych nawyków, więc zbędne kilogramy wrócą; właściwą dla nas dietę pomoże opracować dietetyk;
- nieregularne posiłki – w diecie niezwykle istotna jest regularność, nie powinno się unikać posiłku, rezygnować z niego, bo takie postępowanie prowadzi do zaburzeń poczucia głodu; odpowiednia liczba kalorii powinna być dostarczana w pięciu niewielkich posiłkach;
- brak ruchu – dieta oprócz pozbawienia kilogramów, odbiera jędrność ramionom, brzuchowi, pośladkom, a odpowiednio dobrany trening wyrzeźbi ciało i poprawi przemianę materii;
- nadmiar ruchu – zbyt intensywne ćwiczenia uniemożliwią ciału regenerację, rośnie ryzyko kontuzji i urazów;
- za mało wody – jedną z głównych zasad zdrowego odchudzania jest dostarczanie organizmowi ok. 2 litrów wody dziennie; woda nie ma kalorii i jest źródłem mikroelementów i minerałów;
55. Karczochy – obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają stężenie innych tłuszczów we krwi, zapobiegając w ten sposób miażdżycy, pielęgnują również ściany naczyń krwionośnych, które dłużej pozostają elastyczne.
56 Miodu nie należy dodawać do wrzątku. W temperaturze powyżej 45° C traci wiele cennych właściwości, dlatego błędem jest dodawanie go do gorącej herbaty lub mleka.
57. Jabłka zawierają witaminę C, beta-karoten, żelazo, potas, a także pektyny i kwas jabłkowy. Zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru, raka prostaty oraz astmy. Zmniejszają również poziom cholesterolu. zielone – wzmacnia zęby i kości, pomaga dbać o dobry wzrok; żółte – polecane w profilaktyce chorób serca; czerwone – poprawia pracę serca, utrzymuje dobrą pamięć
58. Czym grozi praca przy komputerze?
- bólami mięśniowo-szkieletowymi okolic szyi, barków i pleców; bólami mięśniowymi okolic nadgarstków i kończyn górnych; skrzywieniem bocznym kręgosłupa; bólami i zawrotami głowy; zespołem suchego oka; możliwe są także niepożądane zmiany ogólnoustrojowe – osłabienie siły mięśni, zaburzenia układu krążenia i oddechowego, otyłość, cukrzyca, a nawet osteoporoza;
59. Orzechy i ziarna zbóż mogą pomóc w utrzymaniu sprawności umysłu w starszym wieku, gdyż wzmacniają pamięć i koncentrację. Zawierają witaminę E, która opóźnia również proces starzenia się skóry i chroni naczynia krwionośne.
60. Szpinak, brokuły, brukselka, kapusta dzięki zawartości magnezu i przeciwutleniaczy o 14% zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę.
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z INSTYTUTEM MEDIÓW I DZIENNIKARSTWA:
1. Reality show - rodzaj programów telewizyjnych, w których zwykle pojawiają się osoby niezwiązane zawodowo z telewizją. Pod okiem kamer, w miejscach naszpikowanych także mikrofonami wykonują różne zadania. Kontrolowany jest każdy ich ruch, każde słowo. To twórcy programu oraz widzowie decydują, kto z uczestników zostanie, a kto odpadnie. Kto otrzyma nagrodę, a kto zostanie ukarany. Pierwszym polskim programem tego typu był emitowany przez stację TVN „Agent”.
2. Briefing prasowy – rodzaj spotkania z dziennikarzami zajmującymi się daną tematyką, na którym przedstawiciel instytucji (rządu, firmy, organizacji) przedstawia zgromadzonym informacje z nią związane.
3. Czarny PR – terminem tym określa się wszelkie działania mające na celu zdyskredytowanie przeciwnika (np. politycznego) w oczach innych osób (wyborców), żeby zdobyć ich aprobatę, uznanie. Z pojęciem nieuczciwej walki z konkurencją związane są: sabotaż, dezinformacja, manipulacja.
4. Tabloidy – rodzaj gazet nastawionych głównie na tanią sensację, przeznaczonych dla czytelników mało wymagających. Pisane językiem prostym, zawierają często więcej zdjęć niż tekstu. Prowokują, przedstawiając szokujące sceny i historie. Nie brakuje tam również wiadomości sportowych. Stałym elementem są konkursy z nagrodami – krzyżówki, zdrapki. Nie zalicza się ich do mediów opiniotwórczych
5. Prompter – wykorzystywane głównie w studiach telewizyjnych urządzenie służące do wyświetlania zapisanego wcześniej tekstu, by mógł on zostać swobodnie odczytany przez osobę stojąca przed kamerą
6. „Potyczki Jerry’ego Springera” – talk show prowadzony przez byłego polityka Geralda Normana „Jerry’ego” Springera na antenie amerykańskiej telewizji po raz pierwszy pojawił się 30 września 1991 roku. Początkowo nastawiony był na tematy polityczne, poruszano m. in. problem bezdomności, dostępu do broni palnej. W celu podniesienia oglądalności, formuła programu w roku 1994 została zmieniona. „The Jerry Springer Show” nie stroni od spraw kontrowersyjnych, takich jak: kazirodztwo, prostytucja, Ku Klux Klan, homoseksualizm, transseksualizm, zdrada. Konfrontacje między gośćmi oraz między gośćmi a zgromadzoną w studio publicznością bardzo często prowadzą do słownych utarczek, wyzwisk i rękoczynów.
7. Kilka cech dobrego dziennikarza:
- rzetelność; obiektywizm; uczciwość; zaangażowanie; dociekliwość; szacunek dla rozmówcy, widza, słuchacza, czytelnika; kreatywność; komunikatywność; dobra dykcja, umiejętność poprawnego wysławiania się
8. Pierwszą gazetą, której nakład osiągnął 1 mln egzemplarzy był francuski dziennik „Le Petit Journal” w roku 1890.
9. Najdłużej nadawanym programem filmowym w historii polskiej telewizji był program „W STARYM KINIE”, który emitowano w latach 1967 – 1999. Autorem i prowadzącym był Stanisław Janicki.
10. Hiena Roku – miano jakim Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich określa kolegów po fachu, którzy wykazują się brakiem rzetelności i łamią zasady etyki dziennikarskiej. Wśród „nagrodzonych” znaleźli się m.in. Marcin Wrona (prowadzący w TVN program „Pod napięciem”), dziennik Fakt.
11. Dziennikarstwo obywatelskie – rodzaj dziennikarstwa, którym zajmują się dziennikarze-amatorzy. Za pośrednictwem różnych mediów, głównie internetu, ze względu na swoje zainteresowania lub z poczucia obowiązku, w interesie społecznym poruszają różnorodną tematykę, nie pomijając spraw poważnych, kontrowersyjnych. Dziennikarstwo obywatelskie bywa krytykowane za generalizowanie, jednostronne prezentowanie poglądów oraz często się zdarzający brak dbałości o to, by wypowiedzieć się mogła druga strona opisywanej sytuacji, konfliktu. Mimo to, specjaliści uważają, że dziennikarstwo obywatelskie wciąż będzie się rozwijać, między innymi dzięki nieco głębszej znajomości lokalnego kontekstu opisywanych zdarzeń. Nie bez znaczenia jest również szybkość i łatwość zamieszczania artykułów.
12. Kaczka dziennikarska – to określenie wymyślonej i celowo rozpowszechnianej przez dziennikarzy informacji z różnych dziedzin życia, by zaintrygować czytelnika/widza i w ten sposób podnieść oglądalność programu lub nakład pisma.
13. Wywiad-rzeka – gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury faktu. Obszerna rozmowa z osobistością ze świata polityki, kultury. Za przykład może posłużyć wywiad znanej włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci z prezydentem Lechem Wałęsą.
14. Audymetr – urządzenie służące do mierzenia oglądalności stacji telewizyjnych przez wybraną grupę respondentów. Umożliwia on analizę: wielkości audytorium telewizyjnego, wybieranych stacji telewizyjnych przez badanych widzów oraz pór największej oglądalności programów telewizyjnych.
15. Najmłodszą zdobywczynią nagrody Grammy (przyznawanej za wyróżniające się osiągnięcia w muzyce) jest LeAnn Rimes? Amerykańska wokalistka w momencie wręczania statuetki w kategorii „najlepszy nowy artysta” miała zaledwie 14 lat.
16. Paszport Polityki – nagroda przyznawana przez tygodnik „Polityka”. Po raz pierwszy wręczono ją w 1993 roku. „Paszporty” rozdaje się w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka poważna, plastyka/sztuki wizualne i estrada. Od roku 2002 wręcza się nagrodę specjalną – kreator kultury. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia są m.in.: Jan Jakub Kolski, Dorota Kędzierzawska, Krzysztof Warlikowski, Olga Tokarczuk, Stanisław Drzewiecki, Katarzyna Nosowska, Grupa Twożywo, Andrzej Smolik, Kazik Staszewski, Maria Janion, Andrzej Wajda.
17. Rzecznik prasowy – osoba odpowiedzialna za kontakty firmy, organizacji, urzędu z mediami. Jest to profesja z pogranicza dziennikarstwa i public relations. Rzecznik jest odpowiedzialny za informacje o instytucji, którą reprezentuje, jakie przedostają się do gazet, radia, telewizji. Cechy dobrego specjalisty w tej dziedzinie, to: otwartość, komunikatywność, elokwencja, opanowanie, odpowiedzialność za własne słowa. Rzecznik nie zbywa, musi znać odpowiedzi na każde zadane mu pytanie. W przypadku gdy odpowiednich informacji nie posiada, obiecuje je zdobyć i przekazać.
18. Czy wiesz, że jednym z laureatów Nagrody Pulitzera, amerykańskiej nagrody literackiej był prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy? Wyróżnienie w kategorii „Biografia lub autobiografia” otrzymał za książkę pt. ”Profiles in Courage”, do której materiały pomagała mu zdobywać żona Jacqueline.
19. Karta Etyczna Mediów – opracowana z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i podpisana w marcu 1995 roku przez prezesów największych polskich mediów i organizacji dziennikarskich.
Zasady jakimi deklarują się kierować w swojej pracy dziennikarze:
- prawdy – przekazywane informacje mają być zgodne z prawdą, fakty relacjonowane sumiennie, a jeśli pojawi się błędna informacja, ma zostać sprostowana
- obiektywizmu – autor przedstawia informacje niezależnie od swoich poglądów
- oddzielania informacji od komentarza – wypowiedź ma umożliwić odróżnienie faktu od poglądów czy opinii
- uczciwości – nieuleganie wpływom, działanie w zgodzie z własnym sumieniem i dobrem odbiorcy
- szacunku i tolerancji – poszanowanie ludzkiej godności, praw, prywatności i dobrego imienia
- pierwszeństwa dobra odbiorcy – podstawowe prawa odbiorców (widzów, czytelników, słuchaczy) są nadrzędne wobec dziennikarzy, redakcji, producentów
- wolności i odpowiedzialności – dziennikarze, wydawcy są odpowiedzialni za treść oraz formę przekazywanych informacji i wynikające z nich konsekwencje